Halláscsökkenéssel kapcsolatos problémája van? Jelentkezzen be hozzánk!

Az ép hallás óriási kincsünk

Ahhoz, hogy egy gyermek helyesen megtanuljon beszélni, és testi-lelki-értelmi fejlődése a lehető legzavartalanabb legyen, megfelelő hallásra van szüksége. Emiatt (is) nagyon fontos, hogy a halláscsökkenést időben észleljük és kezeljük. Egy halláskárosodással született gyermeknek nincs mihez viszonyítania, nem tudja milyen az ép hallás, ezért azt sem tudja adekvátan jelezni, hogy „valami nincs rendben”. A környezetében élők feladata, hogy észrevegyék, ha probléma van.

A halláscsökkenés fajtái

A halláscsökkenésnek többféle fajtája és fokozata van, lehet veleszületett, szerzett, átmeneti, maradandó stb. Gyanakodni kell és szakembert kell felkeresni, ha gyermekénél az alábbi tüneteket tapasztalja:

Csecsemőkorban (0-12 hó):

Hangos, hirtelen zajra nem reagál ,a közeli családtagok hangjára nem figyel fel, nem nyugszik meg tőle, fél éves kora után egyre kevésbé változatos a gagyogása.
12 hónapos kor körül nem utánozza a hangokat, nem jelennek meg az első egyszerű szavak.

Kisdedkorban (1-3 éves kor között):

Következetesen nem reagál az utasításokra, akkor sem, ha látszólag figyel,
megkésett, lassú beszédfejlődés.

Óvodás korban:

A gyermek gyakran visszakérdez, hangosan hallgatja a tévét, hangosabban beszél, mint a kortársai, beszéde nem tiszta, „problémás” viselkedés jelentkezik, lassabb fejlődési ütem

Iskolás korban:

  • Tanulási nehézségek, magatartásproblémák, visszakérdezések, befelé fordulás jelentkezik.
  • Fontos azt is tudni, hogy a fenti tünetek nem feltétlenül jelentenek halláskárosodást, de ennek lehetőségét a lehető leghamarabb ki kell zárni!
  • Gyermekeknél kevésbé számíthatunk arra, hogy maguktól jelzik a problémát. Kisebb életkorban a hiányos tapasztalat, illetve a nagyon jó alkalmazkodó képesség miatt. Nagyobbaknál pedig azért nehézkesebb a felismerés, mert esetleg megpróbálják eltitkolni, kisebbíteni a bajt korábbi rossz tapasztalatok miatt, a hallókészüléktől való félelem miatt.
Halláscsökkenés

Felnőttkorban:

Felnőttek általában azonnal észreveszik, ha hirtelen változik a hallásuk, többnyire nagyon zavarja a beteget a halláscsökkenés, ezért hamar jelentkezik. Nehezebb a felismerés, ha fokozatosan romlott a hallás. Ilyen esetben jellemzően a környezet jelzi először, hogy gond van.

Idős korban:

Az időskori halláscsökkenés is hosszú idő alatt alakul ki, gyakori probléma, ennek ellenére kivizsgálást tesz szükségessé.


Hallgasson orvosára!

A vizsgálatokat orvosi javaslatra célszerű elvégezni. Egyéb szakemberek -gyógypedagógus, óvónő, edző, stb.- észrevétele alapján „első körben” a fülészeti rendelést célszerű felkeresni, ugyanis a halláscsökkenést számos betegség okozhatja. Ezért a hallásvizsgálatokat meg kell, hogy előzze egy anamnézis felvétel és alapos fül-orr-gégészeti állapot felmérés. Így számtalan felesleges vizsgálattól kímélhetjük meg magunkat és gyermekünket egyaránt.

Bizonyos betegségek esetén, a méréseket például praktikusabb a gyógyulást követő időszakban megejteni.

Halláscsökkenéssel kapcsolatos problémája van? Jelentkezzen be hozzánk!

Beszédértési problémát észlel gyermekén? Jelentkezzen be hozzánk!

Gyermekek beszédészlelésének és -megértésének vizsgálata

Az elhangzó beszéd feldolgozása

Ahhoz, hogy a gyermek megfelelően tudja anyanyelvét elsajátítani és használni, az alábbi három jelentősebb folyamatnak kell hibátlanul működnie:

  • a hallásnak,
  • az észlelésnek és
  • a megértés-értelmezésnek.

Beszédértés

Honnan ismerhetjük föl a problémát?

Gyakori probléma, hogy a gyermek gyakran visszakérdez, esetleg nem is reagál az elhangzottakra. Ennek számos oka lehet. Elsőként a halláscsökkenést kell kizárni. Ha ez fül-orr-gégészeti és/vagy hallásvizsgálattal megtörtént, az nem azt jeleni, hogy nincs probléma, csak azt, hogy az oka máshol keresendő.

Beszédértési zavarra utalhat:

  • gyakori visszakérdezés
  • tanulási nehézségek (írás, olvasás, verstanulás, helyesírás, idegen nyelv elsajátításának területén)
  • magatartási problémák (túlzott játékosság, figyelmetlenség, mesehallgatás kerülése, gyakori félreértések)
  • megkésett, lassú beszédfejlődés
  • nehézségek a logopédiai fejlesztés során

Mit vizsgál pontosan a GMP-diagnosztika?

A Prof. Gósy Mária fonetikus, nyelvész, pszicholingvista által kifejlesztett GMP-diagnosztikával a kisgyermekek beszédészlelési és beszédmegértési folyamatai vizsgálhatók. A GMP tesztsorozat egy standardizált diagnosztikai eljárás, mely a teljes beszédfeldolgozás folyamatát vizsgálja. Viszonylagos rövidsége ellenére is megállapítható vele, hogy a gyermek anyanyelv-elsajátításának folyamata az észlelés/megértés szempontjából életkorának megfelelő-e. Célja az elmaradás vagy zavar helyének, típusának és mértékének felderítése.

Hogy néz ki egy vizsgálat?

A vizsgálat időtartama kb. 30-40 perc, mely függ a gyermek korától illetve együttműködésétől. A feladatok játékosak, változatosak és életkorra szabottak, ezért többnyire nem okoz gondot végigcsinálni a nehezebben leköthető gyermekekkel sem.

A teszt 3-13 éves kor között végezhető el.

Beszédértési problémát észlel gyermekén? Jelentkezzen be hozzánk!

Megvizsgáltatná hallását? Jelentkezzen be hozzánk!

A hallás vizsgálatának tudománya

Hallásvizsgálat

Az audiológia a fül-orr-gégészet azon ága, mely kifejezetten a hallással foglalkozik.

Szakorvosi felügyelet

A hallásvizsgálatokat képzett audiológus szakasszisztens végzi el, azonban eltérés esetén a kezelési terv elkészítése szakorvosi feladat.

Milyen fajta vizsgálatokkal találkozhatunk?

Audiológia újszülött korban

Az újszülött kori szűrő hallásvizsgálat (OAE vagy TOAE) csecsemőkortól végezhető, objektív mérés. Ehhez nincs szükség a beteg visszajelzésére, de csak nyugodt állapotban végezhető el, legjobb spontán alvásban.

Az OAE mérést a születést követő napokban a szülőintézményben végzik, kötelező jelleggel. Ha ott erre nincs mód illetőleg intézményen kívüli születés esetén a szülők felkereshetnek egy magánrendelőt is, ahol térítési díj ellenében, de várakozási idő nélkül, egyszerűen kiszűrhető a halláscsökkenés.

A középfül vizsgálata

Tympanometria életkortól függetlenül végezhető, ez a középfül állapotáról ad felvilágosítást és mindössze pár másodpercet vesz igénybe.

Hangvilla vizsgálat

Hangvilla vizsgálatokkal a durva eltéréseket lehet kiszűrni, illetve a további mérésekhez adhatnak támpontot.

Tisztahang küszöb vizsgálat

Együttműködő gyermekkel - kb. 3 éves kortól- és felnőttekkel elvégezhető a tisztahang küszöb vizsgálat. Ez egy külön erre a célra kialakított, csendes szobában zajlik, számítógéppel vezérelt audiométer segítségével. Kétféle fülhallgató használatával különböző hangokat adunk felváltva mindkét fülbe, és a páciens visszajelzései alapján megállapítható a halláscsökkenés mértéke, illetve típusa.

Kisebb, félős, illetve nehezen kooperáló gyermekkel játékos formában, rajzokkal is el lehet a mérést végezni, de inkább csak szűrő jelleggel.

Mire figyeljünk, ha kisgyermek vizsgálatát tervezzük?

Érdemes azt is mérlegelni, hogy milyen napszakra kér időpontot, különösen, ha gyermeket vizsgálunk, hiszen nyugodt körülményekre van szükség a pontos eredményhez. A mérések egyike sem fájdalmas, de koncentrációt igényel minden korosztálytól. Körülbelül fél- egy órát mindenképpen szánni kell erre. Az esti időpont éppen azért nem is javasolt gyermekek esetében. Az sem szerencsés, ha a "kísérőként" érkező gyermek(ek)et is le kell kötni, esetleg egyfolytában fegyelmezni kell. Egy síró csecsemő például kivitelezhetetlenné teszi a vizsgálatot. Arról nem is beszélve, hogy a váróban telefonon trécselő házastárs mennyire zavaró tud lenni.

Megvizsgáltatná hallását? Jelentkezzen be hozzánk!